CHARAKTERISTIKA BADMINTONISTY

07.02.2019

Evropští hráči jsou průměrně vyšší než Asiati. Nicméně asijští hráči menšího vzrůstu nebývají svou výškou ve hře nikterak handicapováni (Havlíčková, 1993).

Podle Beneše v badmintonu vynikají především hráči středních postav s dobrou pohybovou koordinací nebo také sportovci vysokých postav, kteří svým velkým dosahem kryjí větší část svého hracího pole.

U badmintonistů mírně převládají pomalá svalová vlákna. U horních končetin je výhodou mít více rychlých svalových vláken, především pro rychlý švih a razanci úderu. Na dolních končetinách převládají spíše pomalá svalová vlákna, protože nohy musí být připravené na dlouhodobě opakovanou rychlostně vytrvalostní zátěž. Průměrná výška nejlepších 20 hráčů světa se pohybovala v roce 2010 u mužů na 178 cm a u žen pouhých 165 cm. Váha těchto hráčů byla průměrně 74 kg u mužů a 58 kg u žen. Procento tuku nepřesáhlo 10 % u mužů a 19 % u žen. Somatotyp u mužů 2-3-4, u žen 3-4-3 (Bernaciková, 2010). 

Mezi badmintonisty se nejčastěji vyskytují mezomorfní ektomorfové a ektomorfní mezomorfové

Trendem dnešní doby je stále více útočný styl, takže jsou aktuálně nejúspěšnější právě vyšší hráči obdaření větší silou v ofenzivních úderech, především ve smečích. Aktuální jednička světového i českého badmintonu měří okolo 190 cm. Chen Long dorostl na Číňana do nezvyklých 187 cm a Petr Koukal je ještě o 5 cm vyšší. Tito hráči vynikají nejen díky své výšce, síle, ale především vytříbené technice, taktickým dovednostem, psychické odolnosti a neomezující obratnosti, se kterou mívají vysocí hráči nejčastější potíže.

Jsem přesvědčen, že hráči využívají stále více výbušnosti a rychlosti, přestože starší charakteristiky v učebnicích považují badminton za více vytrvalostí disciplínu. Proto zařazujte záměrně do tréninků cvičení na rozvoj rychlosti ve spojení s výbušnými prvky s adekvátním odporem a nácvikem rovnováhy. Nikdy neopomíjejte vyrovnávací cvičení.

Úspěšný badmintonista musí po psychické stránce splňovat vysoké požadavky na mentální odolnost, protože jako ve všech individuálních sportech nese za svůj výkon plnou zodpovědnost.

Komplexní hráč musí také správně anticipovat záměr soupeře a umět řešit často neočekávané situace v časovém tlaku. Taktika se dá rozvíjet a trénovat, ale pokud má svěřenec vysokou úroveň herní inteligence, tak se taktikou zabývá přirozeně sám a často je u něj potřeba zapracovat na dalších pilířích podepírající jeho sportovní výkon.

Tomáš Voves

Zpět do sekce ČLÁNKY.


© Tomáš Voves
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!